LHC, též Large Hadron Collider v překladu Velký urychlovač částic nebo Velký hadronový srážkový urychlovač, je největší urychlovač částic na světě, vyskytující se převážnou částí ve Francii (mezi pohořím Jura) a zasahuje i do Švýcarska (poblíž Ženevského jezera). Celý je tvořen dvěma tunely, větším a menším, stočenými do kruhu. Delší, novější a hlavní tunel je dlouhý 27 km, má poloměr asi 4 km a nachází se 50 až 175m pod zemí. Jeho rozdílná výška je vytvořená díky menšímu, staršímu částicovému urychlovači, s názvem Super Proton Synchroton, který je vytvořený šikmu kvůli dřívějším technologiím, které nebyly schopny projít některýmí horninami. Super Proton Synchroton dodává většímu tunelu částice.
Oba tunely jsou tvořeny extrémě ochlazenými velkými magnety (9600) uvnitř s tekutým héliem ochlazeným na -271°C, proto musel být po nehodě 19.9.08, kdy vyteklo díky špatně pospojovaným spojům, postupně několik týdnů ohříván ohříván (také proto bylo odloženo jeho první zpuštění a na nedávný 30. březen 2010).
Nad celým starším tunelem je vybudován hlavní komplex Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN - z francouzského Conseil Européen pour la recherche nucléaire). Avšak tomuto Urychlovači vypomáhají další čtyři stanice:
Výzkum v tomto urychlovači se týká hlavně:
Odpočátku stavby byli podílány nejruznější vyhružné zprávy a vznikly obavy, že vznikne velká černá díra, která nás pohltí - to se však při prvním úspěšném pokusu nepotvrdilo.